RÅDGIVANDE NÄMND

Till SwedCOLD är knutet en Rådgivande Nämnd. Exekutivkommittén utser ledamöter i Rådgivande Nämnden på rekommendation av part eller av kommittéledamot. Det förutsätts att Rådgivande Nämndens ledamöter har professionell erfarenhet av dammar (4 - 5 år i branschen). Exekutivkommitténs ledamöter ingår i Rådgivande Nämnden.

En komplett förteckning med telefon och e-post adresser administreras av SwedCOLDs sekretariat. Ledamöter i Rådgivande Nämnden ansvarar själva för uppdatering av kontaktuppgifter.

Ledamöter i Rådgivande nämnden

Andersson Georg 1991
Andersson Hans
Andersson Patrik WSP 2011
Andersson Sven C.G.
Arnér Erik Iterio AB 2002
Arrehag Jonny   2007
Arver Henrik SWECO 2013
Ascila Romanas Vattenfall Vattenkraft AB 2008
Asklund Ragnar Vattenregleringsföretagen 2008
Ausekle Maija SWECO 2013
Banck Johan WSP 2014
Bartsch Maria Svenska Kraftnät 1998
Beas Michael   2007
Bengtsson Jonas Vattenregleringsföretagen 2013
Bengtsson Lars Lund Institute ot Technology 1978
Bergh Hans Royal Institute of Technology 2005
Berglin Johan ÅF 2005
Bergman Marcus   2002
Bergström Agneta SWECO 2015
Bergström Sten  
Bernstone Christian Vattenfall AB 2005
Berntson Erik Skanska Sverige AB 2002
Berntsson Stefan Vattenfall Vattenkraft AB 2002
Billfalk Lennart  
Billstein Mats Vattenfall AB Research and Development 1995
Birkedahl Jonas   1994
Bjelkevik Annika Tailings Consultants Scandinavia AB 1999
Björk Mathias Vattenregleringsföretagen 2008
Björkman Helena Fortum Sverige AB 2011
Blomdahl Johan SWECO 2017
Bohlin Thomas Tailings Consultants Scandinavia AB 2010
Bond Håkan WSP Sverige AB 1996
Botström Thomas HydroTerra Ingenjörer AB 2000
Brandesten Claes-Olof Vattenfall Vattenkraft AB 1994
Bronner Nils-Erik
Brundin Anders 2005
Bryggö Örjan   2011
Burstedt Kenneth Vattenfall Vattenkraft AB 1992
Byfors Jan NCC 1996
Carlsson Anders
Carlsson Carl-Eric 1978
Carlsten Seje   1992
Cederström Malte 1996
Cederwall Klas Royal Institute of Technology 1976
Christiansson Rolf SKB, Äspölaboratoriet
Dahlbäck Nicklas Vattenfall Vattenkraft AB 2006
Dahlström Lars-Olof Golder Associates
Dalemalm Dan SWECO Energuide AB 2011
Dan Michaela   2000
Dath Jörgen SWECO  1996
Edman Björn Rheoconsult 1991
Ekström Ingvar SWECO 2004
Ekström Tomas ÅF 2001
Elvnejd Per Skellefteälvens Vattenregleringsföretag 2010
Engelheart Rolf   2007
Engström Magnus Vattenfall Vattenkraft AB 2004
Engström Åke HydroTerra Ingenjörer AB 1985
Engström Meyer Anna Svenska kraftnät 2005
Enmark Gustav SWECO 2013
Enqvist Anders ÅF 2016
Ericsson Hans SWECO  1998
Eriksson Harald 1991
Eriksson Katarina Vattenfall Vattenkraft AB 2006
Eriksson Mats Fortum Sverige AB 2010
Eriksson Tomas Ramböll Sverige AB 2011
Eurenius Jan 1978
Evertson Joakim Svenska kraftnät 2011
Feldtman Johanna Sydkraft Hydropower AB 2009
Flodin Tommy HydroTerra Ingenjörer AB 2000
Forsberg Bengt 1996
Fredriksson Anders Bergslagens Hydro Consult 2004
Frisk Anders ÅF 2012
Frostberg Gunnar Norconsult AB 1991
Gavelin Per-Olof Skanska Sverige AB 2010
Geijer David SWECO 2010
Genel Kerim Vattenfall Vattenkraft AB 2011
Glamheden Rune SWECO 2001
Grabczak Jacob SWECO 2017
Grönlund Anna ÅF 2017
Gustavsson Mats-Erik Vattenregleringsföretagen 2011
Göransson Frans Norconsult AB 2010
Halvarsson Anders WSP Sverige AB 1999
Halvarsson Andreas WSP Sverige AB 2004
Hammar Lars Vattenfall Vattenkraft AB 1994
Hammarson Jonas Fortum Generation AB 2010
Hansson Peder SWECO  2010
Hassanzadeh Manouchehr SWECO 2005
Hautakoski Marcus Vattenregleringsföretagen 2008
Hedberg Ulf SWECO 2013
Helgesson Lennart Tekniktyska 1991
Helin Tina   2009
Hellstadius Karin Svenska Kraftnät 2005
Helmfrid Schwartz Ylva Norconsult AB 2004
Hemmingsson Magnus
Hernqvist Mikael Statkraft Sverige 2009
Holmberg Jill ÅF 2016
Holmberg Rikard WSP Sverige AB 2011
Holmgren Magnus Vattenregleringsföretagen 2013
Holst Johan WSP Sverige AB 2014
Hultman Rolf SWECO  2005
Hydén Lars VEM Konsult 1995
Hägg Elon ÅF 2012
Isaksson Nils Svenska kraftnät 2010
Isander Anders Sydkraft Hydropower AB 1999
Jakobsson Bond Bo RACETRONIC & Kungshagens Säteri 2006
Jakobsson Mårten Ramböll Sverige AB 2004
Jannung Bolin Susanna SWECO Energuide AB 2013
Jansson Sven
Janz Mårten ÅF 2012
Jender Mattias SWECO 2007
Jewert Magnus Norconsult AB  
Johansson Fredrik SWECO  2010
Johansson Gösta H.E. 1992
Johansson Martin Skellefteå Kraft AB 2001
Johansson Mikael ÅF 2016
Johansson Nils   1991
Johansson Peter LKAB Wassara 2007
Johansson Sam Hydro Research 1991
Johansson Åke
Jonsson Jonas A SWECO 2013
Järtelius Torbjörn SWECO 2014
Kannegiesser Steffen   2013
Karlstedt Andreas Jämtkraft AB 2016
Kemling Karen SWECO 2010
Knutsson Sven Lulea Tekniska Universitet 1995
Krogh Peter SWECO  2004
Krounis Guerrero Alexandra ÅF 2010
Kung Chen-Shan Sinotech Engineering Services 2010
Kuoljok Uno Sydkraft Hydropower AB 2008
Kvist Björn SWECO 
Lager Katarina SWECO 2010
Lagerholm Stefan ÅF 1997
Larsson Carl-Henrik Norconsult AB 2010
Larsson Gunnar   2000
Lennmo Peter SWECO  2004
Lidén Rikard
Lifwenborg Göran   1997
Liif Jan  
Lindahl Lars-Åke SweMin AB 2002
Lindberg Mikael ÅF 2011
Lindgren Sofia SWECO  2002
Lindh Anders   1992
Lindholm Fred   2004
Lindström Peter Skellefteälvens Vattenregleringsföretag 2004
Lindvall Manfred  
Ljunggren Magnus 2011
Lund Mats ÅF 2011
Lundberg Lennart  
Lundborg Olof Vattenfall Vattenkraft AB 2010
Lundell Dan Tailings Consultants Scandinavia AB 2014
Lundin Patrik Boliden Mineral 2011
Lundström Helena SWECO  2010
Lärke Agne Fortum Sverige AB 2008
Löwén Karl-Erik Löwén Procura AB 1994
Maripuu Raivo 2002
Markland Lennart
Marklund Anders Vattenfall Vattenkraft AB 2015
Marklund Maria SWECO 2013
Martinsson Nils-Gunnar Vattenfall Vattenkraft AB 2003
Marxmeier Natascha ÅF 2016
Mathiesen Mikael SWECO  2010
Mattiasson Peter Sydkraft Hydropower AB 2009
Messing Lena-Maja JLM Messing Konsult AB 1999
Midböe Finn HydroTerra Ingenjörer AB 2011
Mikaelsson Jan 1998
Mill Olle 2000
Mohlin Benny SWECO  2010
Moustafa Sezar Fortum Sverige AB 2011
Mårtensson Jonas 2010
Mäkelä Henri SWECO 2013
Nilsson Carl-Oscar Sydkraft Hydropower AB 2005
Nilsson Johan SWECO 2010
Nilsson Ola SWECO  2010
Nilsson Torkel WSP Sverige AB 2006
Nilsson Åke WSP Sverige AB 2002
Norberg Stefan Fortum Sverige AB 2005
Nordström Erik SWECO 2005
Norén Christer   1998
Norén Petter Norconsult 2015
Norstedt Urban U Norstedt Mtf  1983
Nyberg Gunilla Svenska kraftnät 2012
Nygren Lars   2003
Olofsson Ingvar 2003
Ormann Linda Fortum Sverige AB 2011
Palat Jiri   1997
Palmberg Bengt 2005
Palmer Sten Sten Palmer Engineering
Paulsson Sven Erik
Pehrson Mats Norconsult AB 2008
Perbjörs Hans Veidekke 2009
Persson Fredrik ÅF 2010
Persson Jonas Norconsult 2015
Persson Gösta
Persson Karin Statkraft Sverige 2006
Persson Mats Vattenfall Vattenkraft AB 2010
Peterson Martin Uniper 2016
Pettersson Curt   2004
Portin Hanna WSP 2015
Poveda Björklund Inger   2010
Påhlsson Patrik KFS 2017
Påhlstorp Tina ÅF 2001
Rick Andreas ÅF 2017
Risberg Anna WSP Sverige AB 2014
Rito Pi Camilo SWECO 2011
Ritzén Rolf 1999
Roll Folke ÅF 2016
Rundqvist Jonas 2001
Runnérus Olle SWECO 2013
Rydell Torsten ÅF 2001
Rydgren Bernt ÅF 1999
Rytters Karl Sekond 1992
Rådman Birgitta Vattenregleringsföretagen 2011
Rönnqvist Hans RQV Teknik AB 2007
Sandell John Edvin 1996
Sennerfors Björn Saitec Engineering 2013
Simonsson Andreas ÅF 2010
Sjöberg Thomas SWECO 2017
Sjödahl Pontus  Hydro Research 2005
Sjödin Anders Statkraft Sverige 2002
Sjödin Gunnar Vattenregleringsföretagen 1992
Skans Gustav SWECO 2004
Spanne Ingvar Ingvar Spanne Konsult 1991
Staub Carsten SWECO  2010
Steiner Rolf Hedens Hydroteknik 2009
Sten Bo
Stenberg Rickard Vattenregleringsföretagen 2013
Stenman Jeanette Sydkraft Hydropower AB 2015
Stenmark Mats Norconsult AB 1996
Stensson Jimmy Vattenfall Vattenkraft AB 2012
Stenström Petter SWECO 2005
Stormark Leif WSP Sverige AB 1999
Strömberg Mikael AB Stålstruktur 1999
Sundby Jan Olof LRF
Sunding Mats ÅF 2008
Sutton Rohan TCS 2017
Söderström Anders SWECO 2010
Thedéen Torbjörn Royal Institute of Technology 1995
Tjernlund Mattias ÅF 2005
Torstensson Ida WSP Sverige AB 2014
Ulinder Fredrik ÅF 2012
Wallin Kjell-Åke 1998
Wennilsjö Ulf Fortum Sverige AB 2013
Westberg-Wilde Marie ÅF 2010
Westerberg Petter Sydkraft Hydropower AB 2005
Westholm Johan  Vattenregleringsföretagen 2008
Westlin Staffan Skellefteå Kraft AB
Wetterholt Lennart SWECO 2003
Wiberg Anders WSP Sverige AB 2011
Wiberg Karin WSP 2016
Wiberg Ulrika   1998
Viklander Peter Vattenfall Vattenkraft AB 1998
Wilén Peter Norconsult AB 2012
Wisæus Dag ÅF 2001
Wormeester Elin SWECO Energuide AB 2010
Wångenberg Bo 1997
Wäppling Jenny KFS 2017
Wörman Anders Royal Institute of Technology 2008
Yang James Vattenfall AB Research and Development 1999
Ygland Dag Svea hovrätt 1998
Åberg Andreas   2011
Åhrling-Rundström Gun Energiföretagen Sverige 1991
Åkerlund Håkan ÅF 2010
Årebäck Camilla Boliden Mineral AB  
Åstrand Stina Fortum 2011
Östberg Johan Norconsult AB